Wielkanocne polowanie na jajka Silvera i SonicMana

Święta Wielkanocne są coraz bliżej, a przed nami marzec, znany również jako Kōshin. Marzec nigdy nie był przewidywalnym miesiącem i jak mówi stare przysłowie: “W marcu jak w garncu” sugerując, że możemy spodziewać się mieszanki zimy, lata i jesieni. Niestety, albo stety, zależy to od preferencji, ale synoptycy zapowiadają całkiem ciepły, choć deszczowy miesiąc.

Marzec, oprócz oczywiście kapryśnej pogody, kojarzony jest ze Świętami Wielkanocnymi, zwłaszcza z najbardziej rozpoznawalną na świecie tradycją – polowaniem na jajka. Easter Egg Hunt, czyli polowanie na pisanki, to zwyczaj obchodzony praktycznie na całym świecie. Rodzice, a oficjalnie Zajączek Wielkanocny, ukrywają po całym domu i ogrodzie kolorowe pisanki, które dzieci mają znaleźć. Zazwyczaj są to pisanki pomalowane przez najmłodszych, czekoladowe jajka lub plastikowe, zawierające w środku słodycze lub gadżety.

Ten zwyczaj prawdopodobnie wyszedł poza ramy naszego świata, docierając do Sonica i Jego przyjaciół. Na najnowszej stronie kalendarza Niebieskiego Jeża widzimy Silvera i Sonic Mana, którzy rywalizują ze sobą, tym razem o to, który z bohaterów nazbiera więcej jajek… chociaż to, do którego teraz zmierzają, wygląda dość podejrzanie… Czyżby było to dzieło Eggmana?

Sonic Man to postać znana z gry Sonic the Hedgehog z roku 2006. W tej platformowej grze akcji spotyka on Silvera, którego jako największy fan Sonica wyzywa na wyścig, by udowodnić swoje niebywałe umiejętności. Oczywiście Srebrny Jeż bez trudu pokonuje Sonic Mana, który stwierdza, że zaledwie się rozgrzewał i szybko się ulatnia, wynajdując byle jaką wymówkę. Sonic Man pojawił się również w serii komiksów od Archie i oczywiście na opisywanej przez nas stronie z kalendarzem. Jednak niewiele brakowało, żeby była to zupełnie inna postać. Sonic Man w głosowaniu pokonał Shadowa i Vectora bez problemu. Ci dwaj zawodnicy ledwie zaistnieli, ale prawdziwy problem miał z Mephilesem, który przegrał z nim o zaledwie 2,4 procenta głosów.

Kalendarz znajdziecie tradycyjnie do pobrania z strony Sonic Team pod tym linkiem.

Teraz spójrzmy na kalendarz z punktu widzenia mieszkańca Japonii. Oprócz standardowego zestawu pięciu niedziel i sobót, dla mieszkańców kraju kwitnącej wiśni ważne są również daty 3 i 20 marca.

3 marzec – Święto Hina-matsuri

Hina-matsuri – znane również jako Japońskie Święto Lalek lub Święto Dziewcząt, obchodzi się w Japonii 3 marca. Zwykle na dwa tygodnie przed świętem, w najbardziej reprezentatywnym miejscu japońskich domów stawia się wielopoziomowe podium zwane hinadan. Dziewczęta ustawiają na nich lalki zwane obina, reprezentujące mężczyzn, oraz mebina, symbolizujące kobiety. Całość tej wystawy nazywa się hina ningyo. Lalki te nie są przeznaczone do zabawy, a ich znaczenie jest bardzo szczególne. Ich prezentacja na podium poza funkcją dekoracyjną ma zapewnić dziewczynom szczęście, zdrowie i powodzenie. Istotnym elementem tego święta jest także konieczność schowania lalek zaraz po jego zakończeniu, ponieważ w innym przypadku właścicielka nie wyjdzie w przyszłości za mąż, co jeszcze niedawno uważane było w Japonii za problematyczne. Rozmieszczenie lalek na podium, ich stroje i akcesoria podlegają bardzo ścisłym zasadom, nawiązującym i odzwierciedlającym obyczaje panujące w okresie Heian (794-1185).

Gotowe podium wystawy hina ningyo (źródło: salon24.pl)
Lalki Obina oraz Mebina (źródło: chinadailyhk.com)

20 marzec – Dzień Równonocy Wiosennej

Dnia 20 marca obchodzone jest obecnie jako dzień wspomnienia zmarłych, odwiedzania cmentarzy oraz modlitwy o obfite plony. Wcześniej, przez 70 lat, był to dzień, w którym oddawano cześć zmarłym cesarzom i innym nieżyjącym już członkom rodziny cesarskiej.

Cmentarz Yanaka (źródło: japan-experience.com)
Cmentarz Okunoin (źródło: france24.com)

Źródła: sonic.sega.jp, nippon.com, salon24.pl, chinadailyhk.com, polskieradio.pl, japan-experience.com, france24.com, sonic.fandom.com

Podziel się z innymi!
Domyślny obrazek
Yeen
Artykuły: 62